Prominent & Leading Manufacturer from Avinashi, we offer 0.47 mm color coated tile roof sheet, tile roof sheet and roofing tile sheet.
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Length | 12 Feet |
| Sheet Length | 30 ft |
| Coating Type | PPGL |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Tata |
| Application | Farmhouse, Residential, Commercial Complex, School Building, Factory Roofing, Warehouse, Industrial Shed |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Length | 16 ft |
| Material | PPGL |
| Tile Profile | Step tile |
| Color | Brick Red |
| Coating Type | Color Coated |
| Application | Farmhouse Roof, Temple Roof, Hotel Roof, Residential Roof, Resort Roof |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Sheet Width | 1100 mm |
| Width | 3.5 Feet |
Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Length | 16 ft |
| Material | PPGL |
| Tile Profile | Step tile |
| Color | Brick Red |
| Coating Type | Color Coated |
| Application | Residential Roof, Hotel Roof, Resort Roof, Farmhouse Roof |
| Brand | JSW |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India