Manufacturer of a wide range of products which include 0.47 mm spanish tile roof sheets and tile roof sheet.
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Profile Type | Tile Profile |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Sheet Length | 14 ft |
| Usage Area | Farmhouse, Commercial, Parking Shed, Residential, Agricultural |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | JSW |
| Length | 14 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Brick Red |
| Sheet Type | Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
| material. | galvalume |
Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Length | 14 ft |
| Material | GALVALUME |
| Color | Red |
| Tile Profile | Spanish Tile |
| Coating Type | PPGL Coated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Pattern | Tile profile |
| Surface Finish | Glossy |
| Application | Residential Roof, Gazebo, Temple Roof, Resort Roof, Hotel Roof, Farmhouse Roof |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Brand | JSW |
| Sheet Width | 1100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 14 feet |
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, We are offering a premium quality range of color roof tiles.
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India