Prominent & Leading Manufacturer from Avinashi, we offer 0.47 mm galvalume roof sheet, jsw galvanized roofing sheets, 0.47mm bare roofing sheet, 0.47 mm roofing sheet, tata galvanized roofing sheets and 0.47 mm roofing steel sheet.
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ150 |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Application Area | Residential, Cladding, Roofing, Gutters, Industrial Shed |
| Length | 24 Ft |
| Color | Grey |
| Coating Type | Galvalume |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.47 mm |
| Material | GL |
| Brand | TATA |
Get Latest Price
| Thickness | 1.0 MM |
| Length | 24 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TATA STEEL |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ150 |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Application Area | Decking, Cladding, Ducting, Roofing, Industrial Shed, Cold Storage, Residential |
| Length | 24 Ft |
| Coating Type | Bare Galvalume |
| Sheet Length | 30 ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.47 mm |
| Colour | Non colour |
| Brand | Tata |
Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Profile Type | Tile Profile |
| Material | Galvalume |
| Sheet Length | 14 ft |
| Length | 14 ft |
| Usage Area | Warehouse, Commercial, Farmhouse, Industrial, Residential, Parking Shed |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Brick Red |
| Brand | JSW |
| Shape | Trapezoidal |
| Sheet Type | Roofing |
| Sheet Material | Galvalume |
| Surface Finish | Color Coated |
| Colour | Red |
| Product Brand | JSW |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Length | 16ft |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | TATA |
| Material. | Galvalume |
| Surface Treatment | Colour coated |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.47 MM |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Width | 3.5 ft |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Length | 30 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Grey |
| Length | 18 ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Bhushan Steel |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Application | School Building, Factory Roofing, Warehouse, Residential, Farmhouse, Commercial Complex, Industrial Shed |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Service Type | Material supply only |
| Metal Sheet Type | Trapezoidal |
| Metal Sheet Length | 24 ft |
| Roofing Area | 100000 sqft |
| Service Duration | 2 days |
| Roofing Material | Galvalume |
| Service Location | Pan India |
| Property Type | Residential |
| Metal Sheet Color | Green |
| Thickness | 0.47 MM |
| Brand | Tata |
| Length | 24 Feet |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Length | 30 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Features | Water Proof |
| Material | GALVALUME |
| Color | Green |
| Brand | JSW |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Application | School Building, Residential, Commercial Complex, Warehouse, Factory Roofing, Industrial Shed, Farmhouse |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Get Latest Price
| Sheet Width | 3.5 feet |
| Material | Aluminium |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Length | 24 ft |
| Color | Silver |
| Features | Weather Resistence |
| Brand | Jindal |
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, we are offering a premium quality range of 0.71mm Aluminium Roofing Sheets. This aluminium roofing sheet is supplied as a reliable aluminium sheet for roof and is suitable for various roofing needs.
Our range also includes aluminium profile sheet and aluminium corrugated sheet options, provided as rooftop aluminium sheets in 0.71mm thickness.
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Material Grade | AZ150 |
| Profile Type | Corrugated |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Off White |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Institutional, Industrial, Commercial, Warehouse, Factory Shed, Residential |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Profile Type | Standing Seam |
| Sheet Length | 100 feet |
| Usage Area | Industrial, Commercial, Warehouse, Factory |
| Surface Finish | Color Coated |
| Color | Off White |
| Brand | Tata |
| Sheet Type | Roofing |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1020 mm |
| Material Grade | Tata 550 MPa |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Green |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Cold Storage, Warehouse, Farmhouse, Residential, Industrial, Institutional, Factory Shed, Commercial |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ150 |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Material Grade | AZ150 |
| Thickness | 0.50 mm |
| Base Material | Galvalume sheet |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Surface Type | Bare |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Blue |
| Application Area | Residential, Warehouse, Factory Shed, Commercial, Institutional, Industrial, Farmhouse |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1090 MM |
| Material Grade | Tata 550 MPa |
| Profile Type | Corrugated |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Red |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Industrial, Farmhouse, Residential, Factory Shed, Commercial, Institutional, Warehouse |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Seam Type | Klip Lock |
| Panel Width | 430 mm |
| Coating Type | Bare Metal |
| Clip Type | Klip lock |
| Panel Length | 30 ft |
| Application Area | Industrial, Commercial, Residential, Institutional, Mall, Stadium, Airport |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Width | 1090 MM |
| Material Grade | AZ150 |
| Thickness | 0.45 mm |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Red |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Commercial, Residential, Industrial, Farmhouse, Factory Shed, Warehouse, Institutional |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Insulation Material | XLPE |
| Panel Thickness | 6 MM AND 9 MM |
| Facing Material | PPGL ONE SIDE |
| Density | 30 KG/M3 |
| Panel Width | 1090 MM |
| Application | Prefabricated Building, Industrial Shed, Roofing |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Joint Type | Overlap |
| Color | Off White |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Material Grade | AZ150 |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Green |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Industrial, Commercial, Factory Shed, Warehouse, Residential, Institutional |
| Country of Origin | India |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India