Prominent & Leading Manufacturer from Avinashi, we offer 0.47 mm colour profile sheet, linear roofing sheet, 0.50mm profile sheet, 0.47 mm profile roofing sheet, 0.47 mm bare galvalume roofing sheet and liner profile sheet.
Get Latest Price
| Brand | JSW |
| Material | PPGL |
| Thickness | 0.47 MM |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL Coated |
| Color | Grey |
| Sheet Length | 24 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Length | 24 ft |
| Tensile Strength | 550 MPa |
| Application | Industrial, Shed, Cladding, Residential, Roofing |
| Base Metal | Alu Zinc Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Material of Sheet | Galvalume |
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Width | 1170 mm |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Application Area | Interior Wall, Industrial, Exterior Wall, Partition |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Length | 8 Mtr |
| Color Family | Red |
| Brand | JSW |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Thickness | 0.50 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ150 |
| Material | Galvalume |
| Sheet Width | 1090 MM |
| Application Area | Cladding, Roofing, Industrial Shed, Gutters, Residential |
| Brand | TATA |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Shape | Trapezoidal |
| Features | Rust Proof |
| Is it Water Proof | Yes |
| Usage | Construction |
| Colour | Bare |
| Product Brand | Tata Bluescope,JSW,Jsw-radiance,Jsw-steel,Jsw-colouron,Jsw-silvaron+,Jsw-bushan,Jsw-pragathi |
Get Latest Price
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Thickness | 0.47 mm |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Material | Galvalume (PPGL) |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Effective Width | 1090 MM |
| Surface Finish | Glossy Finish |
| Brand | TATA |
| Usage Area | Roofing, Cladding |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Blue |
| Coating Type | PPGL |
| Length | 22 ft |
| Sheet Length | 20 ft |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Surface Type | Color Coated |
| Application Area | Cold Storage, Cladding, Residential, Roofing, Industrial Shed |
| Length | 24 Ft |
| Coating Type | Bare Galvalume |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.5 mm |
| Colour | Non colour |
| Brand | JSW |
Get Latest Price
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Effective Width | 1100 mm |
| Sheet Length | 20 ft |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage Area | Cladding |
| Color | Green |
| Brand | JSW |
| Coating Type | PPGL |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India