Our range of products include 8 inch upvc rain gutter, 0.50 mm valley gutter system, 16 inch upvc rain water gutter and ppgl gutters.
Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Roof |
| Size | 8 Inch |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | White |
| Brand | Aqua star |
Get Latest Price
| System Material | Color Coated Steel |
| Thickness | 0.50 MM |
| Gutter Width | 150 mm |
| System Components | Gutter Only |
| Gutter Shape | Box |
| Downpipe Size | 100 mm |
| Application Area | Shed Roof, Commercial Roof, Residential Roof, Industrial Roof, Warehouse Roof |
| Usage/Application | Rain Gutter |
| Color | White |
| Country Of Origin | Made In India |
| surface treatment | Colour Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Length | 26 FEET |
Get Latest Price
| Gutter Material | UPVC |
| Thickness | 2.5 mm |
| Gutter Width | 150 mm |
| Gutter Height | 16 inch |
| Gutter Shape | U Shape |
| Gutter Thickness | 2.5 mm |
| Length Per Piece | 3 m |
| Application Area | Industrial Roof, Commercial Roof, Farmhouse Roof, Residential Roof |
| Color | White |
| Brand | Aquastar |
| Material | UPVC |
Get Latest Price
| System Material | Color Coated Steel |
| Gutter Width | 610 mm |
| System Components | Gutter Only |
| Gutter Shape | Square |
| Downpipe Size | 90 mm |
| Application Area | Industrial Roof, Shed Roof, Residential Roof, Commercial Roof, Warehouse Roof |
| Finish | Color Coated |
| Color | Grey |
| Joint Type | Butt Joint |
| Country Of Origin | Made In India |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India