Leading Manufacturer of 1.2mm decking sheet, 1 mm metal floor decking sheet, 0.8 mm gi floor decking sheet, 1.2 mm gi decking sheet, 1.2mm gi decking roofing sheet and 1.2 mm galvanized iron deck sheet from Avinashi.
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Deck Profile | 75 mm |
| Base Material | Galvanized Iron |
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | JSW |
| Color | Silver |
| Thickness | 1.2 mm |
| Is It Rust Resistant | Yes |
| Design/Pattern | Wavy |
| Usage | Construction |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 75 mm |
| Base Material | galvanized iron |
| Length | 24 Ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | Tata |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 910 mm |
| Color | Silver |
| Features | Water Proof |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Commercial, Warehouse, Parking, High Rise, Office Building, Stadium, Mall, Industrial |
| Thickness | 1 mm |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.80 mm |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | GI |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Warehouse, Mall, Industrial, Office Building, Parking |
| Thickness | 0.8 mm |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Base Material | Galvanized Iron |
| Length | 24 Ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | Tata |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Color | Silver |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Commercial, Stadium, Warehouse, Industrial, Parking, Office Building, Mall |
| Thickness | 1.2 mm |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Length | 16 ft |
| Brand | JSW |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Silver |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand Name | Zaron Industriess |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, We are offering a premium quality range of GI Decking Roofing Sheet.
Thickness : 1.2 mm, 0.47 mm
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Deck Profile | 75 mm |
| Base Material | Galvanized iron |
| Material | Galvanized Iron |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Color | Silver |
| Features | Water Proof |
| Application Area | Industrial, Parking, Mall, Office Building |
| Thickness | 1.2 mm |
| price | 875 per running meter |
| Length | 20 Ft |
| Sheet Length | 24 ft |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 22 ft |
| Application Area | Industrial, Parking, Stadium, High Rise, Office Building, Commercial, Warehouse, Mall |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | Galvanized iron |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Warehouse, Stadium, Commercial, Office Building, Mall, High Rise, Industrial, Parking |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 52 mm |
| Base Material | Galvalume |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 24 ft |
| Application Area | Stadium, Industrial, Commercial, Office Building, Mall, Parking |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 16 ft |
| Application Area | Commercial, High Rise, Industrial, Mall, Office Building, Warehouse, Parking |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.20 mm |
| Deck Profile | 75 mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 930 mm |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Office Building, Commercial, Mall, Industrial |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | Galvanized iron |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 24 ft |
| Application Area | Warehouse, Office Building, Commercial, Mall, High Rise, Parking, Stadium, Industrial |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 52 mm |
| Base Material | Galvanized iron |
| Length | 24 Ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Brand | Tata |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Color | Silver |
| Features | Water Proof |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Mall, Industrial, Office Building, Parking |
| Thickness | 1 MM |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 52 mm |
| Base Material | Galvanized Iron |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Mall, Industrial, Commercial |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 52 MM |
| Base Material | Galvanized Iron |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Parking, Industrial, Office Building, Commercial, Mall, Warehouse, Stadium |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India