Prominent & Leading Manufacturer from Avinashi, we offer 0.47 mm curved roof sheets, 0.47 mm crimp curved sheet, 0.47 mm curved roofing sheet, 0.47 mmroof crimped curved sheet, crimp curved sheet and 0.47 mm crimp roofing sheet.
Get Latest Price
| System Type | Arch Roof |
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Application | Industrial Shed, Warehouse, Commercial Roof, Auditorium, Sports Hall |
| Material | Galvalume |
| Color | White |
| Coating Type | PPGL |
| Insulation | Without Insulation |
| Thickness | 0.47 MM |
Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Color | Red |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | JSW,TATA |
| Shape | Curved |
| Features | Rust Proof |
| Usage | Construction |
| Bend | 2 Feet |
| Product Material | Iron and corrugated steel |
Get Latest Price
| System Type | Crimped Curve |
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Thickness of Sheet | 0.45 mm |
| Application | Auditorium, Commercial Roof, Warehouse, Sports Hall, Industrial Shed |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Corrosion Resistant |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | JSW |
| Color | Blue |
| Coating Type | PPGL |
| Insulation | Without Insulation |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Material | Galvalume |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Curve Type | Convex and concave sheets |
| Thickness | 0.47mm |
| Radius | 400 mm |
| Effective Width | 1020 mm |
| Application | Industrial Shed, Warehouses |
| Color | Blue |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
Get Latest Price
| Base Material | Color Coated Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Curve Type | Concave |
| Radius | 300 mm |
| Effective Width | 1020 MM |
| Application | Industrial Shed, Warehouses, Canopy |
| Color | Blue |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Curve Type | special crimp |
| Application | Industrial Shed |
| Color | Blue |
| brand | jsw |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Curve Type | Concave |
| Radius | 250 mm |
| Effective Width | 1020 mm |
| Application | Warehouses, Canopy, Industrial Shed |
| Color | Brick Red |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Coating Type | PPGL |
| Thickness | 0.47 |
Get Latest Price
Get Latest Price
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India