Our range of products include 0.47 mm color coated galvalume roofing sheets, steel colour coated roofing profile sheets, steel colour coated roofing sheet and red colour coated roofing sheet.
Get Latest Price
| Alu Zinc Coating | AZ150 |
| Material | Galvalume |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Length | 24 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Type | Color Coated |
| Application Area | Gutters, Industrial Shed, Cladding, Residential, Roofing |
| Sheet Length | 30 ft |
| Brand | TATA |
| Color | Off White |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | India |
| Shape | Trapezoidal |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Thickness | 0.47 mm |
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, We are offering a premium quality range of ROOFING SHEET.
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Length | 18 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Color | Blue |
| Brand | Tata Bluescope |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Application | Commercial Complex, Factory Roofing, Residential, Industrial Shed, Warehouse, School Building, Cold Storage, Farmhouse |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India