Prominent & Leading Manufacturer from Avinashi, we offer 0.47 mm color coated roofing sheet, 0.47 mm color roofing sheets and 0.47 mm off white color coated roofing sheets.
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Thickness of Sheet | 0.47 MM |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Length | 30 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Length | Maximum 24 feet |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Residential |
| Brand | Tata |
| Coating Thickness | 150 GSM 550 MPA |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Application | Residential, School Building, Industrial Shed, Factory Roofing, Farmhouse, Warehouse, Commercial Complex |
| Area of Application | Residential |
| Material. | Galvalume |
Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Length | 20 ft |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Sheet Length | 30 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Surface Treatment | Coated |
| Brand | JSW |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Application | Farmhouse, Residential, Commercial Complex, School Building, Industrial Shed, Factory Roofing, Warehouse |
| Colour. | Bare |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Get Latest Price
| Brand | Jsw |
| Material | Steel |
| Color | White |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage | Construction |
| Thickness Of Sheet | 0.35mm |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, We are offering a premium quality range of Off White Coated Roofing Sheets.
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India