Providing you the best range of cladding profile sheet, side cladding sheets and wall cladding sheet with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Position | Wall |
| Material | Galvalume |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Width | 1170 mm |
| Sheet Length | 10000 mm |
| Surface Treatment | Colour coated |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Color Family | Blue |
| Usage/Application | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Azure |
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.5 mm |
| Application Area | Exterior Wall |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Sheet Length | 7 Meter |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Color Family | Blue |
Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Application Area | Exterior Wall, Ceiling, Partition, Interior Wall |
| Position | Wall |
| Material | Galvalume |
| Color | Green |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Width | 1170 mm |
| Sheet Length | 4000 mm |
| Surface Treatment | colour coated |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Usage/Application | Industrial |
| Color Family | Red |
| Country of Origin | Made in India |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India