Offering you a complete choice of products which include 0.71 mm aluminium color coated roofing sheet, aluminum roofing sheet, aluminum metal roofing sheet, industrial aluminum roof sheets, residential aluminum roofing sheet and aluminum sheets.
Get Latest Price
| Base Material | Aluminium |
| Thickness | 0.71 MM |
| Alloy Grade | 3105 |
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Material | Aluminium |
| Sheet Width | 1090 mm |
| Coating Type | Aluminum |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Length | 24 ft |
| Temper | H16 |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Off White |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Sheet Width | 3.5 feet |
| Profile Type | Aluminum sheet |
| Color | Silver |
| Sheet Length | 24 ft |
| Application Area | Industrial, Commercial, Residential |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Sheet Width | 3.5 feet |
| Profile Type | Aluminum sheet |
| Color | Silver |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Residential, Industrial |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Sheet Width | 3.5 FEET |
| Profile Type | Aluminum sheet |
| Color | Silver |
| Sheet Length | 24 ft |
| Application Area | Industrial, Residential, Commercial |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Sheet Width | 3.5 feet |
| Profile Type | Aluminum profile |
| Color | Silver |
| Sheet Length | 18 ft |
| Application Area | Residential, Industrial, Commercial |
Get Latest Price
| Thickness | 0.71 mm |
| Grade (Alloy) | 3105 |
| Size | 1090 mm |
| Make | Jindal |
| Temper | H16 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Sheet Width | 1090 MM |
| Profile Type | Aluminum sheet |
| Temper | H26 |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Length | 20 ft |
| Application Area | Residential, Industrial |
| Brand | Jindal |
Nithyashree.M (Support team)
Zaron Industriess
4/333/7, Kaikattipudur Post Avinashi, N.H By - Pass Road, Avinashilingampalayam
Avanashi, Avinashi - 641654, Tiruppur, Tamil Nadu, India